Chiang Mai, Pai Günlüğü

Bu gezimizde Bangkok’a üçüncü gelişim. Bu defa yalnızım. Banu’nun pasaportunun Vietnam’da çalınması ve konsolosluğun “buradan orijinalini almak uzun sürer, 2 ayı bulur en iyisi siz Türkiye’ye dönün oradan halledin” demesi üzerine çaresiz İstanbul’a döndü Banu. Ben de 26 Şubat’taki Bangkok – Meksika uçuşuna kadar kuzey Tayland’da vakit geçirmeye karar verdim.

Bangkok’ta geçirdiğim 1 gecenin ardından, Tayland’ın kuzeyine Chiang Mai’ye geldim. Saigon’un karmaşasından sonra huzur dolu geldi bu sıcak Thai şehri. Vietnam’da geçirdiğimiz üç hafta bizi maddi manevi yıpratmıştı. Terapi niyetine geldiğim Chiang Mai daha ilk günden iyi gelmişti bana.

DSCN0047 DSCN9866

Dar ve ağaçlı küçük sokakları, keyifli kafeleri, güler yüzlü ve yardımsever insanları ile yaşanır burada duygusunu uyandırdı bende. Ayrıca Bangkok ve Güney Tayland’a göre çok daha ucuzdu.

Şehirde doğa yürüyüşlerinden, fillerle banyo yapmaya, kaplanlarla oynayıp, rafting yapmaya kadar çok geniş bir turistik aktivite yelpazesi var.

DSCN0056 DSCN9888 (2) DSCN9870 DSCN9919

Ben bunların hiç birine katılmayıp 4 gün o tapınak senin bu tapınak benim dolaştım. Zira şehirde 300’den fazla tapınak yer alıyor. Çoğu tapınak Bangkok’ta gördüğümüz tapınaklar ile aynı mimariye sahip. Benim favorim ise en farklı olan Wat Chedi Luang oldu.

DSCN9949  DSCN9958

Tapınaklara doymuş olsam da şehre bir kaç km uzaklıktaki en meşhur tapınak Doi Suthep’e gitmeden olmaz diyerek, minibüsteki yerimi aldım.

DSCN0017

Yarım saat sonra, tapınağa ulaşmak için sabırla merdivenleri tırmanan kalabalığa karışmıştım.

Ellerinde sarı çiçekler ve mumlarla dua eden kalabalık bir grup karşıladı bizi tapınakta.

DSCN0009 DSCN0023

Göz alıcı parlaklıktaki stupanın bulunduğu avlu, dua eden budistler ve fotoğraf çeken turistlerle doluydu.

Akşam barlar sokağının yakınında kurulan gece pazarında yiyecekten, kıyafete, hediyelik eşyaya kadar bir çok şeyi bulmak mümkün.

DSCN9962 DSCN9976

Pazar çok geniş bir alana kurulduğu için kalabalık insanı çok rahatsız etmiyor. Ancak pazar akşamları kurulan “Sunday Market”te adım atmak için sıra beklemek zorundasınız.

Chiang Mai’deki 4 günün sonunda daha kuzeye, “hippi” mekanı diye bilinen Pai’ye gidiyorum. Bol virajlı 3 saatlik yolculuk sonrası varıyorum Pai’ye. Bol virajlı derken gerçekten bol virajlı! Hiç bir araştırma yapmadan geldiğim küçük şehirde Chiang Mai’de farklı hostellerde aynı odada kaldığım birden fazla insanla karşılaşıp sohbet edince bir anda aidiyet duygusu kaplıyor içimi. Onlardan aldığım ucuz hostel tüyoları ile bambu bir köprüyü geçerek ulaşıyorum nehrin diğer yakasına.

DSCN0113 DSCN0156

Tepedeki hosteli kestiriyorum gözüme, manzarası muhteşem olmalı diyerek varıyorum kocaman bir bahçesi ve düşündüğümden çok daha güzel bir manzarası olan hostele. Hippi mekanı denilmesinin sebebini hostele varında daha iyi anlıyorum. Hepsi birbirinden renkli bir çok insanla tanışıyorum daha odama bile yerleşmeden. Odama derken, benim dışımda 13 kişinin daha kaldığı yatakhaneden bahsediyorum tabii ki 🙂 Kaldığım en kalabalık oda olmasının yanı sıra uyumaya çalıştığım en konforsuz yatağa da yerleşmiş oluyorum. Gece ateş başında toplanan hostel ahalisi gitarlar eşliğinde söylenen şarkılarla sabaha kadar eğleniyor. En kalabalık, en gürültülü, en konforsuz yatak gibi negatifliklerine rağmen kaldığım en güzel hostel olan “Darling”te 4 gece kalıyorum.

 

DSCN0069 DSCN0092

4 gün kaldığım Pai’de ilk gün gittiğim bir tepede konumlanmış, beyaz buddha heykelini ziyaret etmek dışında hiç bir turistik aktivite yapmıyorum.

DSCN0103 DSCN0112DSCN0101 DSCN0149

Nehir kıyısında dolaşıp, kitap okuyarak, hamakta uyuklayarak, günün dağlar arasından batışını izleyerek geçiriyorum günlerimi. Akşamları kurulan pazarda dolaşıp ucuz ve güzel yemekle taçlandırıyorum günümü. Tatlı niyetine favorim “sticky rice with mango” oluyor. Yani, hindistan cevizi sütüyle şerbetlenen tatlı pirinç ve yanına mango meyvesi. Fiyatı 3-4 tl arasında değişen mangolu pirinci yolunuz Tayland’a düşerse mutlaka deneyin.

4 günün sonunda Pai’de yaşayabileceğim konusunda netleşiyorum. Pai’de uzun uzun ucuz ucuz yaşarım ben 🙂 Bir gün Banu’yla yeniden geliriz nasıl olsa, o zaman şelaleleri, kanyonları gezeriz diyerek ayrılıyorum Pai’den. Meksika uçağını beklemek için Chiang Mai’ye geri geliyorum. Asya’da geçirdiğimiz muhteşem 6,5 ay sonunda yeni kıta yepyeni bir dünyaya geçmek için hazırız 🙂

Post Navigation