Datong Günlüğü

Gözümüzü açtığımızda tren şehre yaklaşmış gibiydi, acaba bu durak Datong olabilir miydi? En yakındaki adama sormaya çalıştık, adam ailenin en genç ve İngilizce bilen üyesini gururla bize yönlendirdi. Evet sıradaki durak haritada daha önce yerini bile bilmediğimiz Datong’tu. 3. durağımıza gelmiştik.

DSCN0990

Datong kömür madenciliğinin en önemli geçim kaynağı olduğu bir sanayi şehriydi. Booking.com’da sadece 9 otel görünüyordu. Biraz pahalı olmasına rağmen en uygun olanına rezervasyon yapmıştık. Tren istasyonun dışına çıkar çıkmaz bir adam yanımıza yanaştı. Turistlerin şehre gelmesinin nedeni olan 3 turistik yeri göstererek tur
isteyip istemediğimizi sordu. Turu boşverelim de ucuz otel var mı bildiğin dedik hazır konuşabildiğimiz birini bulunca. Bizi diğer otelin 3te1’i fiyatına istasyona yakın bir otele yönlendirdi. Yol yorgunuyduk ancak yeni otel ile keyfimiz yerine gelmişti. Bizimle aynı trenden inen ispanyol bir çift de adamla tur için görüşüyordu,
birlikte daha ucuza halledebiliriz diye pazarlığa başladık. Çin düşündüğümüz kadar ucuz bir yer değildi, her şeyin fiyatı ne kadar pazarlık edebildiğine bağlıydı. Hepimiz için uygun bir fiyata el sıkıştık.

DSCN0814

İlk durağımız şehre 1,5 saat uzaklıktaki “Hanging Temple”‘dı. Tapınak geleneksel Çin inançlarından Budizm, Taoizm ve Konfüçyanizm’in birleşimi olarak varlığını sürdüren tek tapınak olarak biliniyor. Kayaların ortasında yerden 75m yüksekte asılı duran, yaklaşık 1500 yıllık bu tapınak sadece ahşaptan yapılmıştı. İnanç insana neler yaptırabiliyordu şaşkınlıkla izleyerek ikinci durağımız olan, “Yingxian Wooden Pagoda”‘ya geçtik.

DSCN0869 DSCN0881

Yaklaşık 1000 yıllık geçmişi ve 67m boyu ile Yingxian budist tapınağı Çin’deki en eski ve en yüksek ahşap yapı sayılıyor. Buradan ayrılıp Datong’a gelmemizin en büyük sebebi olan Yun Gang mağaralarına yolculuğumuz başladı. Saat 4buçuk gibi kapandığını kapıya gelince öğrendik, biraz hayal kırıklığına uğrasak da yarın da vaktimiz olduğu için çok da üzerinde durmadık.

DSCN0942

Ertesi gün uzun uzun gezme fırsatı bulduğumuz Yun Gang mağaraları 45 mağaradan ve 51000 Buda heykelinden oluşuyor. Kayalar oyularak yapılan heykellerin en büyüğü yaklaşık 17m uzunluğunda. Unesco’nun dünya mirasları listesinde yer alan mağaralar gerçekten çok etkileyiciydi. İnancın insana neler yaptırabildiğini bir kez daha görmüş olduk. Biz hayranlıkla mağaraları izlerken, insanlar da şaşkınlıkla bizi izliyordu. Yine bir çok kameraya poz verip, Çin’li amca ve teyzelerin fotoğraf çektirme isteklerini geri çevirmeden gezimizi tamamladık.

Son gecemizde Datong sokaklarında gezerken toplu olarak yapılan akşam sporunun sadece büyük şehirlere ait bir alışkanlık olmadığını görmüş olduk. Aslında yemeklere biraz daha az yağ koyarlarsa bu kadar spora gerek kalmayacağını anlatabilmeyiçok isteyerek ayrıldık Datong’tan 🙂

NOT: Zaman zaman aksilikler çıkmıyor mu? Tabii ki çıkıyor ama her şeyin bir çözümü var 🙂

DSCN1021

Post Navigation