Ko Lanta, Krabi, Ko Phi Phi Günlükleri

Bangkok’ta akşam 6’da başlayan yolculuğumuz, otobüs, feribot ve uzun beklemeler sonunda ertesi gün öğlen 2 gibi Ko Lanta’da son buluyor. Tayland adaları gezimizin ilk durağı Ko Lanta, civardaki diğer adalara göre en az turistik olanı, daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği ada sakin, tam dinlenmelik.

DSCN7739 (2) DSCN7743

Biz de burada kaldığımız dört günde denizin güneşin ve kumun tadını çıkarıyoruz. Adanın kuzeyinde Saladan bölgesinde kaldığımız için vaktimizin çoğunu en yakın plaj Klong Dao ve adanın en uzun plajı Long Beach’te geçiriyoruz.

Bol miskinlik yapıp, kitap okuyarak dinleniyoruz. Adanın çevresindeki koylara, farklı fiyat ve seçeneklerde günübirlik turlar yapmak mümkün. “Four Island” turları içinden birini seçiyoruz, kişi başı yaklaşık 20 TL’ye ayarladığımız tüm günlük tura yemek de dahil.

Gün boyu o ada senin bu ada benim dolaşıyoruz. Fotoğraf makinemizi odada şarjda unuttuğumuz için maalesef hiç fotoğraf yok güne dair. Turkuaz sularda yüzmek keyifli ancak bizi en çok etkileyen Emerald cave de denilen Morakot mağarası oluyor.

morakot

Bir kayanın önünde duruyor tekne, çok geniş olmayan mağaranın içine giriyoruz yüzerek, karanlık içinde ilerliyoruz. Yeniden ulaşınca gün ışığına açık kalıyor ağzımız. Çatısı olmayan doğal bir havuza varıyoruz, mağaradan geçerek. Yüzmeye devam edince ayaklarımıza çarpıyor kumlar, yürüyerek çıkıyoruz bembeyaz kumsala. Etrafı yüksek kayalarla çevrili doğal havuz, bir yanardağın içinde yüzüyormuşuz duygusu uyandırıyor.

1115

Makinemizin yanımızda olmaması ne acı. Tarif yetersiz kalır muhakkak deyip internetten bulduğumuz fotoğraflardan yardım alıyoruz. (Bkz. Son 2 foto)

Ko Lanta’dan sonra planımız Phuket’e gitmek, çantalarımızı sırtlanıp yola çıkıyoruz ancak bir anda fikrimizi değiştirip feribotla Krabi’ye geçiyoruz. Gündüz varacaksak yeni bir şehre, otel ayarlamıyoruz önceden. booking.com bir çok noktada hayatımızı kolaylaştırsa da, ilgili şehre gelip yarım saatlik bir araştırma ile çok daha ucuza konaklayabileceğimizi biliyoruz. Yatakhaneden daha ucuza geldiği için iki kişilik mutevazı odamıza yerleşiyoruz. Nereden baksanız 6 gündür tapınak gezmiyoruz diyerek “Tiger Temple”‘a çeviriyoruz yolumuzu.

DSCN7763   DSCN7766

Tam öğlen 12’de oradayız. 32 derecede, güneşin altında, tam 1237 basamak tırmanarak varıyoruz Kaplan Tapınağına. Düşünün 500 basamak çıkmışsınız ama önünüzde çıkmanız gereken 737 basamak daha var!

DSCN7806  DSCN7795

Keşkeleri sevmediğimiz için iyiki çıkmışız diyerek fotoğraflar çekiyoruz 🙂 İnişi de en az çıkışı kadar sevimsiz.

DSCN7812   DSCN7816 (2)

Biz kaplan bekliyorduk ama yol boyu maymunlar eşlik ediyor bize 🙂 İkinci durağımız, tapınak ile aynı avluda yer alan mağaralar ve mağaraların içindeki küçük tapınaklar.

DSCN7851 DSCN7870

Tayland’ın güneyinin olmazsa olmazı olan günübirlik tekne gezisine Krabi’de de katılıyoruz.

DSCN7912   DSCN7973DSCN7926

Civardaki koyları, plajları, adaları dolaşıyoruz, bol bol şnorkel yapıyoruz.

DSCN7955

Muhteşem demeye gerek yok sanırım 🙂 Mabul adasındaki deniz altı ile kıyaslanınca şnorkel kısmı biraz vasat kalıyor ama idare ediyoruz 🙂 Son günümüzde şehir merkezini geziyoruz, nehir kıyısında gün batımını izleyip, akşam yemek pazarında yemeğimizi yiyoruz.

DSCN7871   DSCN7883

Sabah erkenden Phi Phi adasına yolculuk var(dı) ancak aksilik olunca sabah değil öğleden sonraki feribotla gidiyoruz Phi Phi’ye. Hayır biz otobüsü kaçırmadık, herkesi otelinden toplayan firma bizi almayı unuttu!

Krabi’den sonra meşhur Phi Phi adasına geliyoruz, hem Banu’nun yeni yaşını hem de yeni yılı burada karşılayacağız. Yılbaşı dolayısı ile her yer dolu ve pahalı. 12 kişilik bir hostel odasında yer buluyoruz kendimize. Phi Phi, bütçemizde kanayan bir yaraya dönüşüyor ancak yapacak bir şey yok, 4 gün buradayız. Maddi hesaplaşmamızı erteleyerek adanın tadını çıkarıyoruz. Adanın merkezi küçük, bol bol kafe, bar, hostel ve turizm acentası var. Adayı güzel yapan merkezi değil civardaki adalar ve koylar. Bir süredir ada ada, koy koy gezdiğimiz Tayland’ın en güzel koyları Phi Phi çevresinde.

DSCN8075

2000 yılında çekilen Leonardo Di Caprio’nun Beach filmine ev sahipliği yapmış Maya Koyu, gerçek olamayacak kadar berrak suları, beyaz kumları ile bahsedildiği kadar güzel. Yüzmekten çok bakmak istiyoruz.

DSCN8051  DSCN8056

Sadece Maya Koyu değil, o gün katıldığımız tekne gezisinde uğradığımız hemen hemen her ada, her koy mükemmel derecede güzel. Turkuaz bu kadar turkuaz olamaz, kartpostallar bu kadar gerçek olamaz diyerek hayran oluyoruz doğanın sunduğu güzellikler karşısında.

DSCN8007

Banu’nun doğum gününde en güzel koyları gezebildiğimiz için çok mutluyuz. Çok mutlu olmak için fazla aceleci davranmışız sanırım, tatsız bir sürpriz yine köşede bizi bekliyormuş. Dönüş yolunda, küçük teknemiz dalgaların etkisiyle sallanmaya başladığında teknede bulunan diğer 15 kişiyle birlikte biz de eğlendik. Dalgaların şiddeti artıp, tekneyi kotrol etmek zorlaştığında bile keyfimiz çok yerindeydi. Büyük dalgalarla, hepimiz sırılsıklam olunca da tadımızı kaçıracak bir şey bulamamıştık. Ben elimdeki çantanın üzerine kapandığımda tek amacım fotoğraf makinesini dalgalardan korumaktı. Başarılı da oldum. Her şey baştan sona sırılsıklam olmuşken fotoğraf makinesine bir şey olmamıştı. Çok şanslıydık! Taa ki elimize telefonlarımızı alana kadar! Fotoğraf makinesi ile aynı çanta içinde olmalarına rağmen ıslanmış ve çalışmıyorlardı. Hem de ikisi birden! Yok ya kurutunca geçer diyerek canımızı sıkmamaya çalışsak da, maalesef bir daha çalışmadılar. “Ama bugün Banu’nun doğum günüydü, çok güzel bir gündü, bu aksiliğe ne gerek vardı, hem de iki telefon birden, olacak şey değildi.” Yarın düşünürüz bu gece canımızı sıkmayalım dedik.

DSCN8106

Bu güzel gülümseme ile nice mutlu yıllar olsun :)

Banuş’un yeni yaşını kutladık. Ertesi gün adadaki tek telefon tamircisi: “Elimden geleni yaptım ama çalışmıyorlar” dediğinde tam üzülecektik ki, ee bugün de yılın son günü, yılbaşı gecesi üzülmek olmaz diyerek biraz daha erteledik. Akşam hostelimizdeki oda arkadaşlarımız ile adanın en büyük plajındaki partide yeni yılı karşıladık.

DSCN8125

Gözlem noktasından manzara

Yeni yılın ilk gününde  adayı tepeden izleyebileceğimiz gözlem noktasına çıktık. Daha sonra orman içindeki patikadan yürüyerek adanın diğer tarafındaki plaja ulaştık. Adanın kendi plajları o kadar ilgi çekici değildi ya da biz “çok güzel” plajlara çok fazla alışmıştık. Bu gün Phi Phi’den ayrılık günüydü. Krabi’nin Ao Nang plajının yer aldığı koya gitmeye karar verdik ancak orada aradığımızı güzellikleri bulamayınca sadece 1 gün kalıp Krabi merkeze geri döndük. Böylece Krabi bölgesindeki gezimizi bitirmiş olduk.

NOT: Yeni yıla gezerek girdik, hep böyle geçeceğine inancımız tam.. Beklentilerimiz yüksek 2015’ten 🙂

Post Navigation