Kota Kinabalu, Mabul Adası / Malezya

Yeni Türküden “Düşse de yolumuz bozkırlara denizlere çıkar sokaklar” şarkısını mırıldanarak indik Borneo adasında yer alan Kota Kinabalu şehrine.

DSCN4784

Himalayalar’daki yüksek irtifadan deniz seviyesine inmiştik. Planımızda Malezya’ya gelmek yoktu ancak Katmandu’dan en ucuz uçağı Kuala Lumpur’a bulmuştuk. Malezya’nın ana karası ilgimizi pek çekmediğinden, iç uçuş ile Borneo adasına gelmeye karar verdik.

Kota Kinabalu, Malezya’nın Borneo adasındaki Sabah bölgesinin başkenti. Tam bir sahil şehri. Çok geniş bir alana yayılmış deniz kıyısındaki sokak lokantaları adanın en ilgi çekici yeri. Yan yana dizilmiş açık hava tezgahlarında onlarca çeşit deniz ürününü hem satıyorlar hem de isterseniz pişiriyorlar. Şehir Nepal’den sonra çok gelişmiş geldi bize: “Sokaklar ne kadar temiz ve düzenli, ayrıca kırmızı ışıkta da duruyorlar!!” Gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biri şehirde trafiğin akışı sanırım. Tam bu noktada İstanbul’u düşünüyoruz gözlerimiz kapalı..

Şehir düzgün, güzel ancak yapacak çok fazla şey yok. Biz botlarla 20-30 dk mesafede yer alan Sapi ve Manukan adalarına giderek deniz seviyesine adapte olmayı tercih ettik.  3. ay dönümümüzde rengarenk balıklar ile birlikte yüzme şansı yakaladığımız, şnorkel kullanmadan bile deniz altını çok net görebildiğimiz Sapi adasındaydık.

DSCN4740

DSCN4745

Sabah bölgesi özellikle su altı zenginlikleri bakımından çok zengin bir yer. Kota Kinabalu’da geçirdiğimiz 2 günün sonunda dalış için cennet sayılan Sipadan adasına gitmeye karar verdik. Semporna kasabasına tüm gece süren bir otobüs yolculuğu sonunda ulaştık. Buradan Sipadan adasına gidecek bir tur ayarlamalıydık. Ancak bu dalış cennetine gitmek düşündüğümüzden çok daha pahallıydı. İkimizin de daha önce dalış tecrübesi olmadığı için sadece şnorkel yapabileceğimiz adaya gitmek çok anlamlı gelmedi. Özel bir izinle girilen adada konaklamak mümkün değildi. Teknede konaklanıyor, dalış yapılıp geri dönülüyordu. Biz de araştırmalarımız sonucunda Sipadan adasının karşısında yer alan Mabul adasına gitmeye karar verdik.

DSCN4821

İki şnorkel gezisi, ulaşım, konaklama, yeme, içme her şeyi kapsayan 2 günlük bir turu uygun diyebileceğimiz bir fiyata satın aldık. Adada kaldığımız bungalov denizin üzerinde her iki kapısı da denize açılan bir odaydı.

DSCN4826

DSCN4831

Turkuaz rengi deniz, bembeyaz küçük kumsalı hayal ettiğimizden de güzeldi. Şnorkel ile bile denizin altındaki olağanüstü dünyayla tanışma şansımız oldu. Rengarenk mercanlar, türlü çeşit balıklar ve deniz canlılarının dışında gördüğümüz  en az bizim  boyumuzdaki okyanus kaplumbağası ile muhteşem bir deneyim yaşadık. Bir gün kesinlikle dalış yapmak istediğimizden eminiz artık. Su altı kameramız olmadığı için fotoğraflarını çekemesek de bir sonraki sefere deyip kendimizi avuttuk.

DSCN4942

Mabul adası küçük bir ada, tüm adayı 1 saat içinde dolaşmak mümkün.

DSCN4896

DSCN4858

Mütevazı hayat süren güler yüzlü ada sakinlerini ve özellikle sıcak kanlı çocuklarını çok sevdik. İkinci sabah kahvaltımızı yaparken bize eşlik eden gökkuşağı ile cennetin tüm renklerini bir arada gördük.

DSCN4933 (2)

Güne daha iyi başlanabilir miydi ?

Yüzerek, dinlenerek, manzaranın tadını çıkararak geçirdiğimiz 2 gün beklediğimizden çok daha iyi geçmişti. İyi ki gelmişiz diyerek ayrıldık adadan. Geliş yolumuzu tersten gidip önce Semporna’ya sonra Kota Kinabalu’ya geri döndük. Borneo adasında geçirdiğimiz 1 haftanın sonunda yeni bir ülkeye Endonezya’ya geçmeye hazırız.

Post Navigation