Palenque Günlüğü

Otobüs yolculuklarına tam gaz devam. Meksika’daki en iyi otobüs firması ADO’yu yüksek fiyatından dolayı pek kullanamıyoruz. Daha ekonomik olan ikinci sınıf otobüs fiyatları da çok uygun değil, 6 saatlik yolculuklar için ekonomik biletler 80TL’den başlıyor. Hemen hemen iki günde bir şehir değiştirirken bu fiyatlar can sıksa da, yapacak bir şey yok. Otobüslerle ilgili başka bir tatsız nokta ise yolculuğun kaç saat süreceğinin “kesinlikle” tahmin edilememesi. Bir kaç yolculuk sonrası, verilen varış saatine en az 1 saat daha ekleyerek plan yapmamız gerektiğini öğrendik. 4.5 saat dedikleri Palenque’ye 6 saat sonunda varınca durumu olağan karşılayıp, yolumuza devam ettik. San Cristobal de Las Casas’ta tanıştığımız Şili’li çiftin önerisi üzerine merkezde değil, Palenque antik şehrine yakın orman içerisindeki Panchan’da kalacağız.

DSCN1262

Palenque Antik Şehri

Hava inanılmaz sıcak ve nemli. İklim tamamen değişmiş gibi. Panchan, şehre 15-20dk mesafede olmasına rağmen ormanın ortasında yemyeşil ve izole bir bölge.

Jungle’ın içindeki 3-4 hostel normalin üzerinde pahalı geliyor bize. Ucuz olan da kalınacak gibi değil. Terminalde tanıştığımız Meggy de bize dahil olduğu için yatakhane yerine odada kalmak daha iyi bir fikir gibi geliyor. Konaklamak için kişibaşı yaklaşık 20TL verince Palenque planımız bir anda netleşiyor: Sadece bir gece kalacağız! Howler maymunlarının sesini dinleyerek yemeğimizi yiyoruz bölgedeki tek restoranda. Canlı müzik ve salsa da var daha ne isteriz ( İnternet de istedik ancak bölgede internet yokmuş; sadece restoranda var o da ücretli ). Gece odamıza dönerken ateş böceklerini çocuksu bir coşkuyla izliyoruz. Doğada olmayı çok özlemişiz.

Palenque’de görmek istediğimiz 3 yer var. Topladık, çıkardık, zaman planını yaptık tek günde hepsini görebilmek için bir tura katıldık. Tur derken sadece 3 bölge arasındaki ulaşımı sağlıyorlar. Kişibaşı 23TL. İlk durak Palenque antik kalıntıları. Yemyeşil ormanın içinde kocaman bir dünya.

DSCN1261

Bu kadar estetik, bu kadar doğayla iç içe olmasına bayılıyoruz. O piramit senin, bu saray benim geziyoruz.

DSCN1224 (2)

Havanın sıcaklığı bunaltıyor zaman zaman, ancak günün devamında hep suların içinde olacağız, yüksek motivasyonla geziyoruz kalıntıları. İkinci durağımız Misol-Ha şelaleleri.

DSCN1308

Şelalenin altından yürüyerek küçük mağaranın içine giriyoruz, suyun kaynağına daha da yaklaşmak için. Üçüncü durak Aqua Azul ( Mavi Su) Şelaleleri.

DSCN1331

Çok geniş bir alana yayılmış şelalelerin rengi, herhangi bir maviyi kıskandıracak kadar güzel bir mavi. Hayranlıkla izliyoruz doğanın bu seyri-güzel oluşumunu.

DSCN1324

Seyretmekle yetinmeyip, bu doğal havuzlarda yüzmenin tadını çıkarıyoruz. Geçirdiğimiz günden çok memnun ancak yorgun olarak otelden çantalarımızı alıp çıktığımızda nereye gideceğimize henüz karar verememiştik. Merida – Tulum arasındaki kararsızlığımız, otobüs saatlerine bakınca netleşti : “Merida’ya iki bilet lütfen 🙂 “

Post Navigation

yün cami halıları
mide küçültme ameliyatı
mide küçültme
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid ,polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır.
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.