Palenque Günlüğü

Otobüs yolculuklarına tam gaz devam. Meksika’daki en iyi otobüs firması ADO’yu yüksek fiyatından dolayı pek kullanamıyoruz. Daha ekonomik olan ikinci sınıf otobüs fiyatları da çok uygun değil, 6 saatlik yolculuklar için ekonomik biletler 80TL’den başlıyor. Hemen hemen iki günde bir şehir değiştirirken bu fiyatlar can sıksa da, yapacak bir şey yok. Otobüslerle ilgili başka bir tatsız nokta ise yolculuğun kaç saat süreceğinin “kesinlikle” tahmin edilememesi. Bir kaç yolculuk sonrası, verilen varış saatine en az 1 saat daha ekleyerek plan yapmamız gerektiğini öğrendik. 4.5 saat dedikleri Palenque’ye 6 saat sonunda varınca durumu olağan karşılayıp, yolumuza devam ettik. San Cristobal de Las Casas’ta tanıştığımız Şili’li çiftin önerisi üzerine merkezde değil, Palenque antik şehrine yakın orman içerisindeki Panchan’da kalacağız.

DSCN1262

Palenque Antik Şehri

Hava inanılmaz sıcak ve nemli. İklim tamamen değişmiş gibi. Panchan, şehre 15-20dk mesafede olmasına rağmen ormanın ortasında yemyeşil ve izole bir bölge.

Jungle’ın içindeki 3-4 hostel normalin üzerinde pahalı geliyor bize. Ucuz olan da kalınacak gibi değil. Terminalde tanıştığımız Meggy de bize dahil olduğu için yatakhane yerine odada kalmak daha iyi bir fikir gibi geliyor. Konaklamak için kişibaşı yaklaşık 20TL verince Palenque planımız bir anda netleşiyor: Sadece bir gece kalacağız! Howler maymunlarının sesini dinleyerek yemeğimizi yiyoruz bölgedeki tek restoranda. Canlı müzik ve salsa da var daha ne isteriz ( İnternet de istedik ancak bölgede internet yokmuş; sadece restoranda var o da ücretli ). Gece odamıza dönerken ateş böceklerini çocuksu bir coşkuyla izliyoruz. Doğada olmayı çok özlemişiz.

Palenque’de görmek istediğimiz 3 yer var. Topladık, çıkardık, zaman planını yaptık tek günde hepsini görebilmek için bir tura katıldık. Tur derken sadece 3 bölge arasındaki ulaşımı sağlıyorlar. Kişibaşı 23TL. İlk durak Palenque antik kalıntıları. Yemyeşil ormanın içinde kocaman bir dünya.

DSCN1261

Bu kadar estetik, bu kadar doğayla iç içe olmasına bayılıyoruz. O piramit senin, bu saray benim geziyoruz.

DSCN1224 (2)

Havanın sıcaklığı bunaltıyor zaman zaman, ancak günün devamında hep suların içinde olacağız, yüksek motivasyonla geziyoruz kalıntıları. İkinci durağımız Misol-Ha şelaleleri.

DSCN1308

Şelalenin altından yürüyerek küçük mağaranın içine giriyoruz, suyun kaynağına daha da yaklaşmak için. Üçüncü durak Aqua Azul ( Mavi Su) Şelaleleri.

DSCN1331

Çok geniş bir alana yayılmış şelalelerin rengi, herhangi bir maviyi kıskandıracak kadar güzel bir mavi. Hayranlıkla izliyoruz doğanın bu seyri-güzel oluşumunu.

DSCN1324

Seyretmekle yetinmeyip, bu doğal havuzlarda yüzmenin tadını çıkarıyoruz. Geçirdiğimiz günden çok memnun ancak yorgun olarak otelden çantalarımızı alıp çıktığımızda nereye gideceğimize henüz karar verememiştik. Merida – Tulum arasındaki kararsızlığımız, otobüs saatlerine bakınca netleşti : “Merida’ya iki bilet lütfen 🙂 “

Post Navigation